SopronFest, Gombaszögi Nyári Tábor, Művészetek Völgye, Tusványos, Ördögkatlan Fesztivál, Sziget, Strand Fesztivál – idén nyáron többek között ezeken a fesztiválokon is várta izgalmas zenei, irodalmi és képzőművészeti programokkal az érdeklődőket a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ). Az eseményeken összesen több mint 100 ezren vettek részt.
Fesztiválok szárnyain: Soprontól Gombaszögig
A Petőfi Kulturális Ügynökség ezen a nyáron 6 hazai és 4 külhoni településen, összesen 10 fesztiválon mutatta meg a magyar kultúra sokszínűségét.
„Koncertekkel, irodalmi és összművészeti programokkal töltöttük meg a nyári hónapokat. Különösen nagy sikert arattak a fesztiválokon a PKÜ Petőfi színpadok, mind a könnyűzenei és irodalmi felhozatal, mind összművészeti programjaink sokakat vonzottak” – adott áttekintést Dénes Adél, a PKÜ könnyűzenei és programigazgatója.
A PKÜ egyik legfontosabb helyszíne idén is a Művészetek Völgye volt: teltházasok voltak a PKÜ PEMA udvarában a Póka Egon Művészeti Akadémia dalszerzésről, szövegírásról, zenekari gyakorlatról, mozgáskultúráról, retorikáról szóló workshopjai, valamint rocktörténeti előadásai.
„A könnyűzenei oktatás első hivatalos megjelenése a PEMA debütálása volt a Művészetek Völgyében. Láthatóan van nyitottság a színvonalas élőzenére, a zenei oktatásra minden korosztály részéről, és a kapcsolódó tartalmakra is fogékony a közönség. A fesztiválon tapasztalt érdeklődés és a visszajelzések mind a szakma, mind a közönség oldaláról egyhangú megerősítései a missziónknak.” – hangsúlyozta Szakadáti-Póka Vanessza, a PKÜ oktatási programigazgatója.
Ferenczi György zenész, oktató is jó emlékkel gondol a „Művölgyre”: „egy rendhagyó nyilvános zenekari főpróbát tartottunk fiatal tehetségeknek és laikusoknak egyaránt, ahol beszélgetésekkel egybekötve mutattuk meg, hogyan kell jól próbálni egy koncert előtt. Reméljük, a résztvevőknek tanulságos, nekünk irtózatosan szórakoztató és szenzációsan jó volt. Egyszerűen emberi.”
A PKÜ Petőfi és PEMA udvar programjai tíz napja alatt több mint 25 ezer látogatót vonzottak. Többek között olyan előadók zenéltek, mint a Deák Bill Blues Band, a Honeybeast, a Magashegyi Underground vagy az Anna and the Barbies.
„A Művészetek Völgye rettentően különleges, egy őshippi, szinte woodstockot idéző helyszín, ahol egyrészt megtiszteltetés játszani, másrészt a zenekar bármennyire is fáradt, ott valahogy egy olyan adrenalin mennyiség csap át rajtunk, ami elképesztő. Ilyenkor teljes fegyverzetben, nagyterpeszben, leghangosabb üzemmódban a legjavunkat hozzuk. A Művészetek Völgye a nyár legnagyobb bulija volt, igazi, vérbeli rock buli.” – emlékezett vissza Pásztor Anna, az Anna and the Barbies frontembere.
A Balaton-felvidéki összművészeti fesztivál mellett izgalmas zenei, irodalmi és képzőművészeti programokkal várták az érdeklődőket a PKÜ Petőfi színpadai és eseményei többek között a SopronFesten, a Gombaszögi Nyári Táborban, Tusványoson, az Ördögkatlan Fesztiválon, a Szigeten és a Strand Fesztiválon is.
Hársak, tölgyek, vadgesztenyék árnyékában
Új kezdeményezésként, havi rendszerességgel a Szigligeti Alkotóház kertjében szervezett idén nyáron akusztikus, félakusztikus koncerteket a PKÜ, míg Budapesten az MNMKK – Petőfi Irodalmi Múzeum kertjében tartottak szabadtéri koncertsorozatot. A szigligeti kastélykerti programokat helyi lakosok, turisták és az alkotóház lakói egyaránt látogatták, de sokan érkeztek kifejezetten a koncertek kedvéért az ország minden pontjáról. Az eseményeken zenélt többek között a Kollár-Klemencz Kamarazenekar, a Platon Karataev és a Váczi Eszter and the Four Strings is.
Balla Gergelynek, a Platon Karataev zenekar énekesének, dalszerzőjének is maradandó emlék a szigligeti fellépés: „Sokat jelent számunkra, ha különleges környezetbe tudjuk vinni a dalainkat, most is hatalmas élmény volt a fákkal, lejtővel és a tóval szemben játszani a számainkat, miközben lassan ránk sötétedett. Remélem folytatódik ez a sorozat és még lesz alkalmunk újra itt zenélni!”
Táncházak és feltörekvő tehetségek támogatása
A zenei tehetségeket támogató NKA Hangfoglaló Programiroda idén újabb induló előadókat ismertetett meg a fesztiválok közönségével – 17 hazai és külhoni fesztiválon 15 induló előadó mutatkozott be –, de a nép- és a világzene kedvelői sem maradtak program nélkül: az NKA Halmos Béla Programiroda és a Kobuci közös programsorozata keretében összesen 12 produkció lépett színpadra, koncertek, moldvai és vonós táncházak is szerepeltek a kínálatban.
Mindannyiunkat összekötő szavaink
A 2024-es nyári fesztiválokon és kulturális eseményeken számos irodalmi programmal is várta az érdeklődőket a Petőfi Kulturális Ügynökség. Nyár közepén elindult a „Csend ül szívemen” – Radnóti Miklós irodalmi évforduló nagyközönségnek szánt első programja, egy különleges városi séta, amely a tragikus sorsú költő életének legfontosabb budapesti helyszíneit mutatja be. A PKÜ Kárpát-medencei Irodalmi Igazgatósága emellett számos hazai és külhoni fesztiválon és könyvvásáron vett részt, többek között a Csíkszeredai és Kolozsvári Könyvvásárokon, a Múzeumok Éjszakája eseményen, a Művészetek Völgyében, illetve vittek programot a Zsámbéki Nyári Színpadra és az Egyfesztre is, valamint rendhagyó irodalomórákkal ott voltak a zánkai gyermektáborban is.
Juhász Anna irodalmár, a PKÜ irodalomszakmai programjainak vezetője arra mutatott rá, hogy a nyári fesztiválidőszak tulajdonképpen nem más, mint a találkozások és az irodalom közös élményének a lehetősége szabadtéren, szerte a Kárpát-medencében. Az olvasás nem magányos műfaj, ezt igazolja a nyári 21 program, amelyek telt házzal futottak – tett hozzá.
Nemcsak a fiatal felnőtteknek, de a legkisebbeknek is kínált programokat a PKÜ, hiszen a MeseCentrum is hangsúlyosan jelen volt a nyári rendezvényeken: a Gyerek Szigeten, a Gombaszögi Nyár Táborban, a Művészetek Völgyében és az Ördögkatlan Fesztiválon is. Olvasósarok című programjukban élményalapú, interaktív műsorokon keresztül a gazdag magyar nyelv, a költészet és irodalom szeretetére hívták meg a családokat. Könyvtippjeik a meseolvasási családi rituálék kialakításában nyújtottak nagy segítséget.
„A MeseCentrum magazin olvasósarkában olyan szülők, nagyszülők is felolvastak gyereküknek, unokájuknak, akik korábban nem tették, és könyvlistát írtak az ajánlásaink alapján. A korosztályos és műfaji könyvtippek különösen kedveltek, keresettek, sokat tudunk segíteni a szülőknek, és külön a gyerekeket is sikerül könyvböngészésre, olvasgatásra, újabb olvasmányra csábítani.” – emelte ki Harmath Artemisz, a Mesecentrum programvezetője.
Nemcsak nyomtatott kiadványaival, hanem a lapszámokhoz kapcsolódó tematikus beszélgetésekkel is jelen volt a Magyar Kultúra magazin a Gombaszögi Nyári Táboron és a Művészetek Völgyében, míg a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor idején ötnapos programsorozattal várta a látogatókat a PKÜ Magyar Kultúra sátorban.
Pénzes Ottó, a mátészalkai Képes Géza Általános Iskola igazgatója úgy fogalmazott lapunknak, hogy ahogyan a Magyar Kultúra magazin lapjairól árad a finom elegancia, az értékelvűség, épp olyan kedves báj lengi körül minden évben a tusványosi PKÜ Magyar Kultúra sátrat is. Az esemény szervezői, bonyolítói értő figyelemmel engedik kibontakozni a sokszor mindenféle irányba „kalandozó" vendégeiket, mert tudják, a végén valami olyan dolog fogalmazódik meg, olyan kép áll össze, amiért érdemes volt az anyaországból is megtenni a hosszú utat."
A Magyar Kultúra magazin rendezvényein több mint 1300 néző vett részt, és a programokon kívül közel 400 érdeklődő tért be olvasni vagy beszélgetni.
„Minden fesztivál jó alkalom arra, hogy a rendezvényeinken érzékelhetővé tegyük a magazin szempontrendszerét, és hogy van tétje a találkozásoknak, beszélgetéseknek. És közben velünk vannak a versek, a dalok, számtalan lelkesedés – ez mind kell a jövőhöz. Ezt a bizonyosságot viszik magukkal a vendégeink” – emelte ki Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője.
A képzőművészet lendületével
Az idei nyár másik újdonsága, hogy a könnyűzene és irodalom mellett képzőművészeti élményeket is kínált a Petőfi Kulturális Ügynökség a fesztiválozóknak. A Szentendrei Régi Művésztelep Beat! című tárlatát mutatta meg a látogatóknak. Kőbányai János író, fotóművész a 70-es évek zenei világát, ikonikus alakjait megörökítő képeiből készült válogatást júliusban a Művészetek Völgyében, augusztus végén pedig a Strand Fesztiválon nézhették meg az érdeklődők, míg az Ördögkatlan Fesztiválra a Velünk élő Petőfi című kiállítással költözött ki a Szentendrei Régi Művésztelep.
„A fesztiválok számomra többségében zenei és egyéb előadásokról szóltak eddig, viszont az idei tapasztalatok, visszajelzések alapján azt érzékelem, hogy az emberek örülnek, sőt keresik a vizuális megjelenéseket, kisebb csoportos, aktív vagy akár magukban elmélyülős tevékenységeket. Tapasztalataim alapján az alkotóművészeti jelenlétnek főleg kisebb vagy művészeti tematikájú fesztiválokon a jövőben is van relevanciája.” – fejezte ki bizakodását dr. Jusztusz Noémi, a PKÜ alkotóművészetekért felelős csoportvezetője.
A munka azonban nem állt meg, már most elkezdődött az előkészítése a jövő évnek, hiszen a Petőfi Kulturális Ügynökség azért dolgozik, hogy a 2025-ös nyári fesztiválokon is a lehető legtöbben legyünk otthon a magyar kultúrában.