A Neszmélyi borvidék és az Esterházy család kedvelt helye, Tata kapja a főszerepet az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” kulturális programsorozat Komárom-Esztergom vármegyei állomásán. Tatán az Öreg-tavi Halász és Halgasztro Fesztivál részeként október 24. és 28. között kiállításokkal, kulturális beszélgetésekkel és színi előadással egyaránt készülnek a szervezők. Mindezen programoknak történelmi múltunk gazdag összefüggésrendszere adja a gerincét.
A Komárom-Esztergom vármegye által képviselt örökség mindmáig érdeklődést ébreszt bennünk. Vonzerejét nemcsak történelmi hátterének köszönheti, hatással van ránk az a sokféleség is, ahogyan múltunkkal találkozhatunk. A „magyar Róma”-ként ismert Esztergom, az Esztergomi Bazilika mint főszékesegyház, a műemlékek, egyedülálló gyűjteménnyel rendelkező múzeumok, könyvtárak és levéltárak mellett a térség földrajzi adottságai és a természetvédelmi területek is kihagyhatatlan ismereteket közvetítenek.
Tata nemcsak patinás váráról és az Esterházy család építészeti örökségéről ismert. Az Öreg-tó középső zsilipjénél épült híres műemlékmalom vagy a Cifra malom megtekintése után az Angolkertben is tehetünk egy sétát. Ugyanígy kedvelt kirándulóhelye a városnak a Fényes Tanösvény. A kiemelt látnivalók mellett igazi időutazásra hív bennünket a környék: egészen az őskorig vezet Vértesszőlősön az a leletegyüttes, amely a még csak felegyenesedő előember és a már értelmes ősember közötti átmeneti faj jelenlétét bizonyítja.
Október 24. és 28. között a tatai Öreg-tavi Halász és Halgasztro Fesztivál élénk kulturális programsorozatot kínál, ugyanakkor az országban egyedülálló látványhalászat is különleges élményt nyújthat az ide látogatók számára.
KIÁLLÍTÁSOK
November 4-ig hétköznapokon a Tatai Rendházban 22 különböző életkorú és osztályú nő sorsát kísérhetik végig az érdeklődők a Magyar Menyasszony című tablókiállításon. A Magyarul Európában vándorkiállítás helyszíne az angolkerti Esterházy Nyári Lak, ahol ezúton Komárom-Esztergom vármegye fontos iratai és dokumentumaiba nyerhetünk betekintést.
A Német Nemzetiségi Múzeumban egy időszaki tárlaton az MNMKK Iparművészeti Múzeum egyes gyűjteményeié a főszerep, az Üllői úti főépület feltárásának és rekonstrukciójának részterületeit pedig az Iparkodjunk! kiállítássorozat mutatja be október 25. és november 5. között. A tárlatot színes, kreatív és múltidéző programok egészítik ki. A Kuny Domokos Múzeum várudvarán szabadtéri vándorkiállítás keretében Burger Barna magyar fotográfus képei az Európai Unió városainak sokféleségére irányítják a figyelmünket. A kiállítás Burger Barna A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiadatlan kötete alapján készült válogatás révén valósult meg, a tárlathoz kapcsolódóan október 26-án délután irodalmi beszélgetésre kerül sor.
„KÖZELEBBRŐL” – ELŐADÁSOK ÉS GYEREKPROGRAMOK
Az irodalmi és művészeti élet követőit ismét várja a Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum sorozata a Magyary Zoltán Tudásközpont és Könyvtárban. Október 22-én este Ughy Szabina író és irodalomterapeuta kérdezi a városhoz kötődő alkotókat művészeti tapasztalásukról, valamint a város kulturális hatásainak szerepéről. A beszélgetésre a többszörösen díjazott Turczi István költő, a Kossuth-díjas Huzella Péter zenész, valamint Tata díszpolgára, a Jászai Mari-díjas színművész, Császár Angela részvételével kerül sor.
Az európai és a magyar történelem valóban sorsfordító pillanatainak a megértéséhez is közelebb visznek a történeti festészet kiemelt alkotásai: az október 24-én délelőtt tartott Királyok, hősök, csaták című tematikus előadás helyszíne szintén a könyvtár lesz. A kreatív programok kedvelői ehhez kapcsolódva történelmi pop-up képeslapot készíthetnek október 25-én.
A kézügyességben jártas kicsiket és nagyokat egyaránt megszólítja a Kőfaragóház népi mesterségeket életre hívó programja. A Hagyományok Háza és az Iharos Népművészeti Egyesület október 26-án tartott közös kézműves foglalkozásait követően ugyanitt a történetekre fogékony gyerekeket, nagyobbakat és időseket egyaránt várja Hacsi Panni, a Meseszó Egyesület mesemondója, hogy régi szép magyar kifejezésekkel az élőszavas mesélés élményét közvetítse a hallgatóság felé. A mozgékony és aktív családtagok másnap, október 27-én a Hungarikum játéktéren játékos formában ismerkedhetnek a vármegye értékeivel és különlegességeivel.
MŰVÉSZET
Október 24-én délelőtt az Est moziban szervezett matiné filmes program keretében lesz látható Fekete Ibolya Anyám és más futóbolondok a családból című filmje, melyet közönségtalálkozó követ a rendező és Cserteg István filmkutató részvételével. Este a Tatai Művelődési Központ a Csehov: Egyfelvonásos komédiák című előadását tűzi műsorra, Vidnyánszky Attila rendezésében pedig három mű, A medve, A dohányzás ártalmairól és a Leánykérés elevenedik meg a színpadon.
Interaktív koncertre hívja 12 éves kortól a műkedvelő közönséget Érdi Tamás Liszt Ferenc- és Prima Primissima díjas zongoraművész október 25-én. A Menner Bernát Alapfokú Művészeti Iskola Liszt Ferenc Hangversenyteremben a Játsszunk együtt! című esten a zongoraművész Chopin és Liszt művészetét a legismertebb műveik révén hozza közelebb az érdeklődők számára, Érdi-Harmos Réka közreműködésével, Becze Szilvia műsorvezetésében. Október 28-án este a Tatai Művelődési Központban a Győri Balett Kodály Zoltán Romance című előadásával tiszteleg a világhírű zeneoktató, népzenekutató és zenetudós munkássága előtt. A Seregi- és Harangozó-díjas Velekei László koreográfiáját követően, a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói által megvalósított Tánc-tér programsorozat részeként a Karöltve elnevezésű közös tánckoreográfiát ezúttal a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola balettnövendékei részvételével tekintheti meg a közönség.
A teljes kulturális programkínálat áttekintése érdekében kérjük tájékozódjon a Kultura.hu/mimagyarok oldalon.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat november 8-10. között Edelénybe látogat.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.