A híres színész, Zenthe Ferenc szülővárosa a Nógrád vármegyei Salgótarján, valamint a várossal határos Karancslapujtő lesz az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat következő állomása. A programokon az érdeklődők a XVIII. Nógrádi Vármegyenaphoz kapcsolódva vehetnek részt szeptember 21-én és 22-én.
Nógrád vármegye, avagy Mikszáth Kálmán novellafüzéréből is ismert Palócföld legnagyobb települése, az egykor nehéziparáról ismert Salgótarján megkülönböztetett helyet foglal el a hazai és közép-európai építészettörténetben, hiszen sokféle korszakot sűrít magába. Salgótarjántól 9 kilométerre fekszik Karancslapujtő, melynek lakosai egykor főként bányászatból éltek.
A Nógrádi Vármegyenap megidézi Mikszáth örökségét is, a palóc életérzést, a kulturális programsorozat ehhez csatlakozva pedig rávilágít, miért is salgó (ragyogó, fényes) érzés és tudat magyarnak lenni Nógrádban, a Kárpát-medencében és Európában is.
A programsorozat egyik helyszíne a salgótarjáni Balassi Bálint Könyvtár. A kortárs zászlók színes világába visz el minket a Zászlómegálló ismeretterjesztő kiállítás. Ezen a tárlaton betekintést kapunk a zászlóhasználat történetébe, szabályaiba és hátterébe, szeptember 20-án pedig Sebő Ferenc Száll a világ lepke-szárnyon című, énekelt verses koncertjén csodálkozhatunk rá a Kárpát-medencében ránk maradt népzenei hagyományra.
Ugyanitt a magyar történeti festészet meghatározó festményein keresztül ismerhetjük meg közös európai és magyar történelmünk sorsfordító állomásait a Királyok, hősök, csaták című előadáson, amelyhez csatlakozva a Mikkamakka Gyermekkönyvtárban történelmi pop-up képeslapot is készíthetnek a kisebbek. Szintén a könyvtár ad otthont a Sanctum sorozat következő részének. Juhász Anna irodalmár vendégei a salgótarjáni születésű Pindroch Csaba és felesége Verebes Linda lesznek, akikhez Radics Gigi énekesnő, valamint Pallós Nelli, a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház díszlet- és jelmeztervezője csatlakozik majd, hogy beszélgessenek a városhoz való kötődésükről.
A Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Vármegyei Levéltárában a Magyarul Európában című interaktív vándorkiállításon az iratok nyújtotta történetekben mélyülhetnek el a látogatók, benne a Nógrád Vármegyei Levéltár sorsfordító dokumentumaival.
A salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban látható a Magyar Menyasszony pavilon, ahol az azonos című, nagy tárlat interaktív installációi mutatkoznak be. A térhez kapcsolódó előadásra és beszélgetésre szeptember 23-án várják az érdeklődőket.
A filmek kedvelői a Most vagy soha! című, Lóth Balázs rendezte alkotást nézhetik meg a Zenthe Ferenc Színházban szeptember 21-én. Szeptember 20-án este ugyanitt Petőfi Sándor: A helység kalapácsa című komikus eposzá mutatják be a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház tolmácsolásában. A tánc nyelvén a Nógrád vármegyei néptáncegyüttesek a palóc tánclépéseket, illetve Kárpát-medencei magyarság tánckultúráját mutatják be a Palócországban című előadásukban. Emellett a színpadon a Nógrád Táncegyüttes, a Palóc Néptáncegyüttes és a Muzsla Néptáncegyüttes táncosainak közös előadásában a KARÖLTVE című közös tánckoreográfiát is megtekintheti a közönség.
A program fő helyszínén a karancslapujtői Nógrádi Varmegyenapon is változatos programkínálat várja az érdeklődőket. A Községi nagyparkban a cirkuszművészet gyakorlati oldalából kaphatunk ízelítőt a Csoda a Te kezedben van! című interaktív cirkuszi produkció során, míg a Múzeumok standjánál olyan különleges kincseket, kreatív termékeket lehet megvásárolni, amiket a múzeumok gyűjteményei inspiráltak.
Természetesen a gyerekekről és a családokról sem feledkezik meg a programsorozat. Karancslapujtőn a Hungarikum játéktéren lehetőségünk nyílik játékosformában megismerkedni a magyarság és Nógrád vármegye értékeivel, míg a Hagyományok Háza és a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete vezetésével kézműves foglalkozásokon részt venni. És amíg a nagyobbak megízlelhetik a magyar konyha különlegességeit a Gasztrobusznál, addig a kisebbek a Dűvő zenekar ritmusaira eljárhatják az Aprók táncát a Nógrád Táncegyüttes közreműködésével.
A teljes kulturális programkínálat ismertetője a Kultura.hu/mimagyarok oldalon olvasható.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat október 4-5. között Szekszárdra látogat.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.