Halász Judit: Minden felnőtt volt egyszer gyerek
2025. január 20.
Halász Judit: Minden felnőtt volt egyszer gyerek

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész-énekesnő a PKÜ Hajógyár Youtube-csatornáján gyermekkoráról, édesapja második világháborús emlékeiről, a színházhoz, a költészethez és a zenéhez fűződő viszonyáról is mesél.

„Akkoriban alakult az Illés, nekem pedig nagyon tetszettek a szövegeik és a dalaik. Jóban lettük a srácokkal, több televíziós műsorban is találkoztunk. Mindig mondtam nekik, hogy csináljatok nekem is egy dalt, de eszük ágában nem volt. Egyszer aztán Bródy megunta, és azt mondta, hogy na jó!” – emlékszik vissza Csiribiri című, legendássá vált dalának születésére Halász Judit, hozzátéve: Bródy János találomra emelt le a polcról egy kötetet, amely Weöres Sándor versénél nyílt ki. A PKÜ Hajógyár Youtube-csatorna Életút című interjúsorozatának legújabb részéből kiderül: a költészet és a zene mindig is fontos szerepet játszott a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, énekesnő életében, sőt a családi történetek szerint édesapja is egy orosz dalnak köszönheti, hogy épségben hazatért a Don-kanyarból.

A család több férfitagja harcolt a második világháborúban, édesapja sokat mesélt az ott átélt eseményekről. Legemlékezetesebb története szerint egyik éjszaka felderítőként küldték előre. Gyaloglás közben a Hull a szilva a fáról című népdalt dúdolta, amikor azonban orosz embereket vett észre, átváltott az egyetlen orosz dalra, amit ismert, így nem keltett feltűnést, senki sem jött rá, hogy magyar katona. „Ezért nálunk himnusz lett a Katyusa, mert az tartotta életben az apámat” – meséli a színésznő.

-

A lovaglástól a színházig

Halász Judit József Attila Mama című versével és egy iskolai előadással kötelezte el magát a költészet mellett – miután tanítónője felfigyelt a tehetségére, az iskolai ünnepségek állandó szereplőjévé vált, a színészi pálya gondolatával azonban csak később, A Pál utcai fiúk egyik előadását látva kezdett kacérkodni. „Valahogy kivilágosodott bennem, hogy te jó ég, ez egy foglalkozás? És akkor azt mondtam: megvan, hogy mi leszek. Ha ez egy foglalkozás, akkor én színész leszek!” – mondja nevetve.

Tizenévesként vonzották a különféle sportágak, végül néhány gimnáziumi osztálytársával együtt a Honvédnál lovagolni kezdett – bekerült az ország ifjúsági válogatottjába, kijutott az ifjúsági Európa-bajnokságra is, ám a színészetről ekkor sem tett le. 1964-ben végzett a Színművészeti Főiskolán, nem sokkal később pedig már a Vígszínházban játszott, ahová a teátrumot akkor vezető Várkonyi Zoltán hívta. „Hatvan éve oda járok minden nap, mégis az a legizgalmasabb hely, mert soha nem tudja az ember, hogy ki vetődik oda a régi ismerősök és az új barátok közül” – mondja.

Csiribiri, Bóbita, Sehallselát Dömötör

A színház mellett a zene is egyre fontosabb szerepet kapott az életében, az 1979-ben megjelent Csiribiri hatalmas siker lett. „A fiam akkor volt kezdő óvodás. Amikor kivittem a játszóttérre, hallottam, hogy a gyerekek éneklik, hogy Csiribiri csiribiri zabszalma. Ennek nagyon örültem, a második lemezt pedig már gyerekeknek csináltuk” – emlékszik vissza. Generációk nőttek fel a Sehallselát Dömötörön, a Bóbitán vagy a Zengő ABC-n. „Arra gondoltam, hogy megpróbálom megszerettetni a gyerekekkel a magyar verseket, mert a költészet a magyar irodalom legszebb része” – emeli ki.

A Halhatatlanok Társulatának tagja a mai napig rengeteget dolgozik. „Sok dolgom van – több, mint huszonéves koromban. Szabadnapom, sőt szabad órám sincs. Nyáron nem vállalok semmit, mert a téli hónapokban – talán januárt kivéve – jóformán minden hétvégén koncertezem, mindig megyünk valahová. Ezek a hétvégi koncertek fárasztóak, de ha az ember belegondol, ezek tartanak életben” – teszi hozzá. Az Életút sorozat előző részeiben többek között Falusi Mariann énekes, Szikora Róbert, az R-GO frontembere, valamint Kalapács József rockénekes életét és pályáját ismerhették meg a nézők, a következő részben pedig Sena Dagadu, az Irie Maffia énekesnője enged bepillantást az életébe.