Csongrád-Csanád vármegyét járhatjuk be a Mi, magyarok sorozat legújabb részében
Milyen tragikus esemény adott lendületet Szeged fejlődésének a 19. század végén? Merre találjuk a legkülönlegesebb fürdőhelyeket Csongrád-Csanád vármegyében? És miért érdemes megcsodálni a Feszty-körképet Ópusztaszeren? Többek között ilyen kérdésekre kaphatnak választ a nézők a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok videósorozatának legújabb részéből.
A napfény városaként emlegetett Szegedet, Hódmezővásárhely különleges hangulatú utcáit és Csongrád-Csanád vármegye népszerű fürdőhelyeit Juronics Tamás Kossuth-díjas táncművésszel, koreográfussal járhatjuk be, aki a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című videósorozatának legújabb részében többek között arról is mesél, milyen szoros kapocs fűzi Szegedhez.
„Már egészen fiatalon felléptem a Szegedi Szabadtéri Játékokon, és nagyon erősen hatott rám a szökőkutak varázsa. Úgyhogy minden este, amikor véget értek a próbák, elmentünk, és minden szegedi szökőkútban fürödtünk” – meséli nevetve a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője, aki szerint a városba érkezők könnyedséget, nyitottságot, barátságos embereket találnak.
A táncművész a Dóm teret, a Szegedi Szabadtéri Játékok helyszínét élő és kultikus helynek tartja, akárcsak a Szegedi Nemzeti Színház épületét, amely jól mutatja, mekkora lendületet adott a városnak az 1879-es tiszai árvíz utáni újjáépítés: alig négy évvel azután, hogy a jeges ár szinte teljesen elpusztította Szegedet, már állt az új színház.
„A Hagymatikum nagyon szépen példázza azt, hogyan lehet a tradíciókhoz, akár egészen a honfoglaláskori építészet hagyományaihoz visszamúlni, és azokat egészen modern és új módon használva olyan használható épületeket létrehozni, mint ez a fürdő” – mondja Makó alighanem leghíresebb épületéről, a Makovecz Imre építész által tervezett fürdőkomplexumról Juronics Tamás.
Csongrád-Csanád vármegye egyébként is gazdag fürdőhelyekben, ilyen például a csongrádi Körös-torok, ahol hosszú, homokos part vonzza a strandolókat, a Szeged melletti Sziksósfürdői Strand vagy a Maty-ér, amely ma már olimpiai központként ad helyet a kajak-kenusok felkészülésének és versenyeinek. Juronics Tamás hozzáteszi: hegyeik ugyan nincsenek, de akik – akárcsak Petőfi – beleszeretnek a rónaságba, azok számára ez egy nyugalmas, vonzó táj.
A Mi, magyarok című videósorozat legújabb részéből kiderül, milyen különleges, nagyvárosi hangulat jellemzi Hódmezővásárhely építészetét, milyen élő városi tereket találnak a Szegedre látogatók, és miért érdemes megnézni Ópusztaszeren Feszty Árpád monumentális alkotását a honfoglalásról.
Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében féléves útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat. Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozathoz kapcsolódó Mi, magyarok című videósorozat részeit a Kultúra.hu Youtube-oldalán lehet megnézni. A PKÜ kéthetente jelentkező sorozatának következő állomása Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye.