Kulturális barangolás a Szekszárdi borvidéken
2024. szeptember 30.
Kulturális barangolás a Szekszárdi borvidéken

Szekszárd az ország egyik legkisebb megyeszékhelye, és hazánk egyik történelmi borvidékének központja. A magyar irodalom szempontjából is jelentős: itt született Babits Mihály költő, Mészöly Miklós író és Lázár Ervin meseíró is.

1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat keretében az ínyencekhez és a magyar konyha kedvelőihez szól a Nemzeti Művelődési Intézet hungarikumokat felvonultató Gasztrobusza. A Babits Mihály Kulturális Központban pedig a kézműveskedni vágyók merülhetnek el Tolna vármegye tárgyalkotó népművészetében, a Hagyományok Háza jóvoltából.

-

Kicsik és nagyok is megismerhetik a vármegye értékeit a Hungarikum játéktéren, vagy éppen magukkal vihetnek egy-egy olyan múzeumi kincset, kreatívipari terméket a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ által életre hívott Múzeumok standjánál, amelyeket hazai múzeumok gyűjteményei inspiráltak.

A Vármegyeházán az Iparkodjunk! című kiállítássorozatot láthatják az érdeklődők, ahol az MNMKK Iparművészeti Múzeum egy időszaki tárlaton mutatja be egyes gyűjteményeit, valamint az Üllői úti főépület feltárásának és rekonstrukciójának részterületeit. A Wosinsky Mór Múzeumban pedig a Magyar Menyasszony tablókiállításon mélyülhetünk el 22 nő sorsában, a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgár kisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig. A Babits Mihály Kulturális Központban Bellák Gábor művészettörténész Királyok, hősök, csaták című előadást tekinthetjük meg, vagy éppen az előadáshoz kapcsolódóan Történelmi pop-up képeslapot készíthetünk a Szépművészeti Múzeum jóvoltából.

-

A Magyarul Európában vándorkiállítás most Tolna vármegye korszakalkotó dokumentumaival ismerteti meg a közönséget a Tolna Vármegyei Levéltárban, a Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum sorozatának követői pedig Szekszárd és a magyar irodalom szoros kapcsolatáról hallhatnak izgalmas beszélgetést. Juhász Anna irodalmár a szekszárdi születésű Tóth Auguszta színművészt, a teljes Babits-biográfiát szerkesztő prof. dr. Sipos Lajos irodalomtörténészt, valamint Zeke Gyula írót kérdezi az Illyés Gyula Könyvtárban.

-

Zenei és művészeti programokból sem lesz hiány. Sebő Ferenc és alkotó társai Száll a világ lepke-szárnyon című énekelt verses koncerttel várják az érdeklődőket az Illyés Gyula Könyvtárban. A Babits Mihály Kulturális Központban hangszeres mesedélelőttre hív kicsiket és nagyokat Gulyás László Vándormuzsikus, avagy a régi világ hangszereinek meséi című előadásában.

-

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a cirkusz varázsát és az eszközeit ismerteti meg közelebbről A csoda a Te kezedben van! – interaktív cirkuszi produkció során, a filmrajongók pedig a Szerelmesfilmet nézhetik meg a Babits Mihály Kulturális Központban. A film után közönségtalálkozó lesz a film rendezőjével, az Oscar-díjas Szabó Istvánnal.

-

A Központ színházterme sem marad üresen a két nap folyamán. Petőfi Sándor komikus eposzát, A helység kalapácsa című művét hozza el Szekszárdra a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulata. A darab, Vidnyánszky Attila rendezésében, a beregszászi társulat sorsáról is szól. Ugyanitt a Nemzeti Táncszínház szervezésében Tolna vármegye hagyományőrző néptáncegyüttesei, a modern és a kortárs tánc műfaját képviselő csoportjai mutatkoznak be egy táncgála során. Ezenfelül az érdeklődők a KARÖLTVE című közös tánckoreográfiát is megcsodálhatják a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Gyakorló Általános Iskola, AMI és Gyakorló Óvoda Szekszárd Táncművészeti Tagozatának 7-8-9-10. évfolyamainak előadásában.

A teljes kulturális programkínálat ismertetője a Kultura.hu/mimagyarok oldalon olvasható.

-

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat október 18-20. között Zalaegerszegre és Lentibe látogat.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.