Irodalmi és (pop)kulturális szempontból egyaránt fontos szerepe van a nyelvújító Kazinczy Ferenc és az EDDA együttes életéhez is több szempontból kötődő térségnek, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyének, a matyó hímzés otthonának, amely ezúttal az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat következő helyszíne lesz. A vármegye ékszerdobozaként ismert Edelényben november 8. és 10. között családi programok, kiállítások és művészeti események várják az érdeklődőket.
Az Észak-Magyarországon fekvő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye földrajzi, történelmi és kulturális értelemben egyaránt sokszínű vidék, amely két UNESCO Világörökségi helyszínnel is rendelkezik: az Aggteleki cseppkőbarlang mellett a Tokaji Borvidék Történelmi Kultúrtáj található itt. Az ízletes tokaji aszú vidéke híres borvidék, de a gazdag folyóhálózatú országrész sok középkori vára, Árpád-kori temploma és palotája közül is kiemelkedik a Nagy Lajos korabeli előírások szerint rekonstruált diósgyőri vár, a lillafüredi Palotaszálló a mellette található vízeséssel, ugyanakkor a miskolctapolcai barlangfürdő szintén kiemelt értéke a tájnak.
A vármegye székhelyén, Miskolcon született a magyar színjátszás meghatározó alakja, Déryné Széppataki Róza; Sárospatakon tanult és később ott is élt a nemzet nyelvújítója, Kazinczy Ferenc; Sátoraljaújhely pedig a XVII. századtól a Rákóczi család birtokában volt. Ezenfelül a Miskolci Nemzeti Színház jelenleg az ország egyik legerősebb és leginnovatívabb társulata.
Miskolctól mintegy 25 kilométerre fekszik a hazai görögkatolikus közösség egyik fontos helyszíne, a templomok vidékeként említett Edelény, ahol a kultúra mellett az emberiség történelmével egyidős város atmoszférája rabul ejtheti a közönséget a november második hétvégéjén szervezett programsorozaton.
KIÁLLÍTÁSOK
Az edelényi kastélyszigeten, a Kastély fogadóépületében 22 nő sorsát mutatja be a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgárkisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig a Magyar Menyasszony című tablókiállítás, ami egész nap várja az érdeklődőket november 8. és 14. között. A Kastély belső udvarán a Múzeumok standjánál kicsik és nagyok válogathatnak november 8. és 10. között azon múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak közül, amiket főleg a helyi múzeumok gyűjteményei inspiráltak. A kreatívipari termékek között poliészter táskát, Móra Ferenc poharának másolatát és díszpárnát találunk a miskolci Herman Ottó Múzeumnak köszönhetően. A Kastély nyugati szárnyában egészen november 24-ig nézhetjük meg az Iparkodjunk! című kiállítást, beleshetünk az Iparművészeti Múzeum egyes gyűjteményeibe, betekintést nyerhetünk az Üllői úti főépület feltárásának és rekonstrukciójának folyamatába.
Átutazva a vármegye székhelyére, Miskolcon a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltárban a Magyarul Európában című vándorkiállítás várja a közönséget, a vármegye fontos dokumentumai révén ismerhetjük meg az ide kapcsolódó történelmi tématikát.
GASZTRONÓMIA
Edelényben is leparkol a Gasztrobusz! A Kastély belső udvarán november 8-án 10:00 és 16:00 között várják az ínyenceket a magyar konyha remekei és a hungarikumnak számító étkek is.
„KÖZELEBBRŐL”- ELŐADÁSOK ÉS CSALÁDI PROGRAMOK
A Kastély mozitermében a magyar történeti festészet műremekei révén teremthetünk kapcsolatot a közös európai és magyar történelmünk sorsfordító eseményeivel november 9-én délután. Mindezt a Királyok, hősök, csaták interaktív művészettörténeti előadás részeként. Délelőtt a tárlathoz kapcsolódva történelmi pop-up képeslap elkészítésére van lehetőség a Morzsa bárban. Szintén a Morzsa bárban várja az aprókat és a nagyokat a Barkó Egyesület kézműves foglalkozása, ahol a barkóknak, azaz a palócok zárt közösségének történetével, különleges motívumrendszerével és mesterségeivel is megismerkedhetnek a látogatók november 8-án délelőtt. Az aktívabb családtagokat november 8. és 10. között a Hungarikum játéktér várja a Kastély földszintjén, hogy játékos és innovatív formában találkozzanak nemzeti hagyományainkkal, valamint a vármegye értékeivel.
A Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskolában az edelényi mesemondó, a Magyar Kultúra Lovagja, Bukovics János izgalmas történetekkel vár felnőtteket és gyerekeket egyaránt november 8-án délelőtt, két időpontban is. Ha pedig az alsósok (4-9 éves korosztály) interaktívabb mesélésre vágynak, ők ellátogathatnak Körömi Gábor és dr. Sándor Ildikó Mesetarisznya – „1100 éves mesekönyv” című foglalkozására, ahol a drámapedagógia eszközeivel kerülhetnek közelebb Benedek Elek mesevilágához november 9-én délután, a Kastély dísztermében. A felnőttek november 10-én kora délután szintén a díszteremben vehetnek részt a Sanctum sorozat következő inspiratív beszélgetésén. Juhász Anna irodalmár ezúttal Edelény és a Móricz Zsigmond által a legnagyobb jövőjű magyar városnak nevezett Miskolc közötti kapcsolódásról beszélget. A programon részt vesz Mészöly Anna Junior Prima-díjas színművész, a Miskolci Nemzeti Színház tagja és a miskolci születésű Veréb Tamás színművész. Kettejük beszélgetését zenés felolvasószínház egészíti ki, amiben Somody Áron zenész működik közre.
MŰVÉSZET
Interaktív élmény részeként ismerkedhetnek meg közelebbről a látogatók a cirkusz művészetével és tudományával, a cirkuszi eszközökkel, továbbá elmerülhetnek a cirkuszi varázslatban A csoda a Te kezedben van! című produkció során, ami november 8-án délelőtt 10 órától a Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskolában lesz látható. Este az edelényi kastélyszigeten a Kastély dísztermében Petőfi Sándor: A helység kalapácsa című komikus eposzát tekintheti meg a színházszerető közönség. Vidnyányszky Attila rendezésében a mű alapjellegzetességei mellett megjelenik a beregszászi társulat sorsa is, az, hogy a színház hogyan lehet a kapaszkodás, a túlélés eszköze.
November 9-én, 13-14 óra között a Kastély dísztermében Megyeri Léna tánckritikus és Bősze Ádám zenetörténész a tánc és a zene közös történetéből villant fel epizódokat a hallgatóság számára: legendás együttműködések, nagy versengések és felforgató mesterművek felelevenítését ígéri a Lábujjhegyen - zenéről és táncról, párban című esemény.
A filmrajongók november 10-én délután nézheti meg a közönség a Kastély mozitermében a híres taxis tüntetést feldolgozó Blokád című filmet. A vetítés után Tősér Ádám rendező közreműködésében közönségtalálkozóval és nyereményjátékkal készül a Nemzeti Filmintézet.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kihívást hirdetett az olvasásnépszerűsítés és könyvtárhasználat előmozdítására. A kihíváshoz Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye könyvtárainak is érdemes csatlakoznia.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat legközelebb november 15-17. között Kőszegre látogat.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.