A „magyar Pompei-t” és az ország egyik legkülönlegesebb zarándokhelyét is felfedezhetjük Pindroch Csabával
2024. december 19.
A „magyar Pompei-t” és az ország egyik legkülönlegesebb zarándokhelyét is felfedezhetjük Pindroch Csabával

Az ipolytarnóci ősmaradványokat, a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhelyet és az egykori salgótarjáni bányászok életét is megismerhetik azok, akik ellátogatnak Nógrád vármegyébe. A Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) Mi, magyarok videósorozatának legújabb részében ezt a különleges, sokak számára ismeretlen vidéket járhatjuk be.

„Nagyon sokáig nem jártam haza, de 10-15 éve valami mágnesként vonz vissza – az emberek kedvessége, a táj, ahogy befogad, az a fura vibrálás, ami a földben van” – mondja Pindroch Csaba Jászai Mari-díjas színművész, aki a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című videósorozatának legújabb részében többek között arról is mesél, milyen kapocs fűzi családját a nógrádi bányászathoz.

Móricz Zsigmond is említi a „jó salgótarjáni barnaszenet” a Rokonok című regényében – nem véletlenül. A trianoni döntés következtében az ország elveszítette bánya- és iparvidékeinek egy részét, így a nógrádi bányáknak stratégiai jelentősége lett. A salgótarjáni bányászmúzeumban egy 290 méter hosszú, föld alatti vágatrendszert lehet végigjárni, ahol megnézhetjük a bányászathoz használt eszközöket, és megismerhetjük a bányászok mindennapjait.

-

„A balassagyarmati Palóc Múzeum számomra különleges, mert egy olyan tárgyat is őriz, amely negyven évig abban a szobában volt, ahol én voltam gyerek” – mondja Pindroch Csaba arról a Mária-szoborról, amelyet a családja adományozott a Nógrád vármegyei paraszti kultúrát bemutató gyűjteménynek.

A színművész életében fontos szerepet tölt be Hollókő, valamint a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely is, amelyről úgy fogalmaz: „itt egy kicsit megáll az idő”. A hagyomány szerint egy néma kisfiú vizet keresett a környéken, amikor a Szűzanya megjelent neki, és egy lópatkó formájú mélyedésre mutatott, amelyben víz volt. A fiú belekortyolt a vízbe, és azonnal meggyógyult, újra képes volt beszélni – azóta évről évre zarándokok tömegei keresik fel a búcsújáróhelyet.

-

„Aki különlegességre, ismeretlenre vágyik, az jöjjön el a vármegyébe, és beszélgessen a helyi emberekkel, menjen el vidékre” – tanácsolja Pindroch Csaba. Az egyik ilyen különleges látnivaló „a magyar Pompei”, vagyis az Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Területe, ahol megcsodálhatjuk az ősvilági élőlények lábnyomait, a vulkáni tufa áradatában összesült maradványokat, valamint egzotikus növénylenyomatokat is.

A Mi, magyarok című videósorozat legfrissebb részében felfedezhetjük ugyanakkor a Mátrai Bivalyrezervátumot, a patvarci Palóc Ringet, a szécsénkei élményparkot és Balassagyarmat hangulatos utcáit is.

Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében féléves útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozathoz kapcsolódó Mi, magyarok című videósorozat részeit a Kultúra.hu Youtube-oldalán lehet megnézni.

A PKÜ kéthetente jelentkező sorozatának következő állomása Hajdú-Bihar vármegye.