Tolna vármegye kulturális és turisztikai vonzerejét számos nevezetességének köszönheti. Az utazó figyelmét sok esetben a térség gasztronómiai jellegzetességei ragadják meg: kissé azonosak vagyunk ezekkel a méltán népszerű ízekkel, és történelmi kapcsolatban állunk hazánk egyik legősibb bortermelő vidékének különleges borászati remekével, a bikavérrel. A változatos vidék értékeit a Mi, magyarok című videósorozat legújabb részében új perspektívából szemlélhetjük.
A Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című 19 részes sorozatának legújabb epizódjában Tolna vármegye kiemelt látnivalóit Abaházi Csaba szekszárdi születésű rádiós műsorvezető társaságában fedezhetjük fel, a megyeszékhely mellett virtuális sétát teszünk többek között a Gemenci-erdőben, Simontornyán és az ozorai várkastélyban.
A környéket érdemes felkeresniük a túrázóknak, természetjáróknak. A Gemenci-erdőt a Gemencia Állami Erdei Vasúttal is bejárhatjuk, sőt a megállókban különböző programokon vehetünk részt. Természeti értékei mellett a táj történelmi gazdagsága szintén számot tart az érdeklődésre. Kiemelt történelmi tény, hogy Ozora várkastélyát Zsigmond király híres törökverő lovagja, a magyarok által Ozorai Pipóként emlegetett férfiú építtette, akit a szerelem láncolt Ozorához.
Bátaszékre érkezve a Szent Orbán kápolna mellett megnézhetünk egy nem mindennapi gyakorlattal összekapcsolódó fát. „Május 25-én a helyiek feljönnek, és a molyhos tölgynek a tövét meglocsolják borral azért, hogy jó legyen az az évi bortermés” – mutatja Abaházi Csaba a tölgyfát, amely 2015-ben megkapta az Év fája elismerést.
Igazi élményígéret ez a kulturális és egyben gasztro-utazás – a szekszárdi Bodri Pincészetben természetesen kiderül, honnan is származik valójában a bikavér. „Sokan gondolják, hogy a bikavér Egerhez köthető, de mi, szekszárdiak tudjuk, hogy nálunk sokkal előbb megjelent, mint Egerben” – mondja a Bodri István, a pincészet ötödik generációs tulajdonosa.
Szekszárd központjának szintén különleges varázsa van. Amint Abaházi Csaba felhívja rá a figyelmet, a főtér ugyan nem viseli ezt a megnevezést, de a korzó, a Garay és a Béla tér környéke a város szívét alkotja. „Ami kulturális szempontból fontos, az itt, ezen az 500 méteren történik, de ezen az 500 méteren mindig történik valami” – meséli.
A vármegyében fellelhető örökség hozzáférhető élményt nyújt az ide látogatók számára, és folyamatos kölcsönhatásban áll a jelennel. A Mi, magyarok című sorozat legújabb részéből kiderül, hogy Tolna egyik nagy büszkesége, a világhírű Bartina néptáncegyüttes miért játszik kiemelkedő szerepet a magyar hagyományok őrzésében, továbbörökítésében.
2024. július 1-től december 31-ig Magyarország töltötte be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztjét, amelynek jegyében útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat. Fél éven át az ország 19 vármegyéjében és 24 helyszínen várták interaktív kiállítások, színházi előadások, hagyományőrző foglalkozások és gasztronómiai programok az érdeklődőket.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozathoz kapcsolódó Mi, magyarok című videósorozat részeit a Kultúra.hu Youtube-oldalán lehet megnézni.